top of page
Blog: Blog2
  • Zdjęcie autoraAnna Pstrągowska

12 błędów, których należy unikać pisząc teksty na stronę internetową

Zaktualizowano: 5 maj 2020

Zastanawiasz się jakich błędów unikać, aby Twoje treści były chętnie czytane? W dalszej części wpisu dowiesz się, że warto zadbać m.in. o dobry tytuł i SEO. Poznasz sformułowania, których się wystrzegać oraz otrzymasz streszczenie zasad dotyczących atrakcyjnego dla ludzkiego oka formatowania tekstu.


Strona internetowa to zazwyczaj pierwszy punkt styku potencjalnego klienta z Twoją firmą. Co za tym idzie, jest jak pierwsze 15 sekund, jakie masz podczas spotkania biznesowego na zbudowanie pozytywnego pierwszego wrażenia. Podstawowym czynnikiem wpływającym na jakość danej strony (poza aspektami estetycznymi) jest treść, jaką zawiera oraz wartość, jaką ze sobą niesie.


Dzięki ciekawym tekstom na stronie internetowej możesz także zabłysnąć na tle konkurencji, a nawet wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad.Jakich błędów unikać:


1. NIEODPOWIEDNI TYTUŁ


Masz tylko kilka sekund, aby przykuć uwagę czytelnika. 80% ludzi czyta tylko tytuł i nagłówki, a jedynie 20% całą resztę. Co zrobić, aby tytuł lub nagłówek był chwytliwy? Jest na to kilka sposobów:


- Wykorzystaj magię liczb, np.: Sprawdź 10 sposobów na..., 5 pomysłów na... Taka konstrukcja przede wszystkim wyróżnia się wizualnie.


- Skonstruuj nagłówek w formie pytania, na które odpowiadasz w dalszej części tekstu. Ludzki mózg jest tak skonstruowany, że nie spocznie, dopóki nie znajdzie odpowiedzi. Jeśli będzie ją miał pod nosem, na pewno skłoni swojego użytkownika do przeczytania jej.2. TEKSTY NA STRONĘ INTERNETOWĄ POWINNY BYĆ PISANE POD SEO


Wiedza na ten temat nie jest szczególnie skomplikowana, a kilka prostych trików może wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony.


Zadbaj o unikalność tekstów, ich poprawność językową oraz szczególną wartość. Rozmieść w odpowiednich odstępach frazy kluczowe - warto wykorzystywać frazy typu long tail, czyli zawierające kilka wyrazów, np. pisanie ciekawych tekstów na zlecenie.


Pamiętaj także o formatowaniu tekstu. Stosuj odpowiednie nagłówki, dziel treść na krótkie akapity, a zamieszczając grafiki lub zdjęcia wykorzystuj atrybut ALT.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pisaniu pod SEO, zajrzyj koniecznie do wpisu Pisanie tekstów SEO - zbiór wszystkich zasad w jednym miejscu Znajdziesz w nim kompendium wiedzy na ten temat.3. NAUKOWY BEŁKOT


Stosowanie branżowego słownictwa niewątpliwie stawia Cię w pozycji eksperta, ale niestety grozi brakiem zrozumienia ze strony potencjalnego klienta, który wcale nie musi posiadać tak fachowej wiedzy i rozumieć stosowanych przez Ciebie pojęć. Warto więc upraszczać swój przekaz.


Jeśli klient nie potrafi znaleźć u Ciebie pożądanej informacji (bo na przykład nie rozumie tego, co do niego mówisz lub informacje są niepełne), zniecierpliwiony poszuka w innym miejscu.teksty na stronę internetową


4. PRZESADZANIE Z ILOŚCIĄ ZAIMKÓW DZIERŻAWCZYCH


Trzeba na nie uważać, gdyż ich zbyt duża ilość razi każdego. Zastanawiasz się co to takiego? To po prostu zaimek, który wskazuje na to, że coś lub ktoś przynależy do kogoś lub czegoś.


Zamiast pisać: W naszej firmie oferujemy naszym klientom najwyższą jakość usług. Nasi pracownicy dwoją się i troją, aby nasi klienci zawsze byli zadowoleni.


Napisz: Nasza firma oferuje wysoką jakość usług. Pracownicy dwoją się i troją, aby klienci byli zawsze zadowoleni.5. PUSTE FRAZESY - BO MOJA RACJA JEST NAJMOJSZA...


Kto oglądał Dzień Świra, z Markiem Kondratem w roli głównej, będzie znał kontekst tego stwierdzenia. Czytając niektóre teksty na stronach internetowych, mam wrażenie, że jest to życiowe motto wielu przedsiębiorców. Bardzo często można znaleźć poniższe stwierdzenia, z uporem prezentowane jako niezaprzeczalne fakty, urastające do rangi tezy naukowej:


- Jesteśmy najlepszą firmą w branży

- Oferujemy innowacyjne produkty

- Tworzymy z pasją

- Posiadamy wieloletnią tradycję

- Świadczymy usługi najwyższej jakości

- Oferujemy kompleksowe usługi


Są to tak utarte sformułowania, że nikt nie zwraca na nie nawet uwagi. Zamiast powtarzać to, co wszyscy, wyróżnij się opisując realne korzyści, jakie klient odniesie ze współpracy z Tobą. Przedstaw konkretną argumentację, dlaczego powinien wybrać właśnie Ciebie i co dzięki temu zyska.6. NADUŻYWANIE STRONY BIERNEJ


Zdecydowanie przyjemniej czyta się tekst, w którym autor stosuje stronę czynną, czyli konstruuje zdania w taki sposób, że podmiot wykonuje daną czynność, np.: Copywriter pisze teksty na stronę internetową.


Strona bierna polega na łączeniu czasownika z odmianą słów być lub zostać. Sprawia to, że między nadawcą a odbiorcą tekstu powstaje niepotrzebna bariera, a czasownik ma słabszy wydźwięk, np.: Tekst na stronę internetową został napisany przez copywritera.pisanie-tekstow-na-strone


7. JA NA PIERWSZYM MIEJSCU


Czytając niektóre treści na stronach, aż przypomina mi się z dzieciństwa wiersz Jana Brzechwy:


Samochwała w kącie stała

I wciąż tak opowiadała:

"Zdolna jestem niesłychanie,

Najpiękniejsze mam ubranie (...)"


Zastanów się jaką korzyść dla siebie widzi klient, gdy czyta, że:


- Jesteśmy najlepszą firmą na rynku.

- Zatrudniamy najlepszych specjalistów.

- W trakcie produkcji wykorzystujemy innowacyjne technologie.

- Łączymy tradycję z nowoczesnością.

- Zaufały nam setki klientów.


Ile razy napotykasz na zwykłą magmę słowną? Tworząc opis swojej firmy, skup się przede wszystkim na konkretach i korzyściach jakie klient odniesie ze współpracy z Tobą. Podaj mu konkretne argumenty. Stosuj język korzyści.


Czy kupując pralkę, potrzebujesz wiedzieć ile osób pracuje w fabryce lub jaką uczelnię skończyli inżynierowie, którzy opracowali technologie zastosowane w danym urządzeniu? Myślę, że cenniejszą informacją dla Ciebie będzie to, w jaki sposób ta konkretna pralka poprawi komfort Twojego życia.


Tworząc dany tekst na stronę internetową, skup się na realnych korzyściach klienta, a nie na tym, jak wspaniała jest Twoja firma - o tym klient sam się przekona, gdy będzie zadowolony z Twojego produktu lub usługi.8. LITERACKA WIRTUOZERIA


Celem Twojej strony jest sprzedaż, a nie pokazanie jak kwiecistym językiem się posługujesz i że wiesz, czym jest literacka metafora czy hiperbola. Jeśli czujesz potrzebę obcowania ze sztuką, to udaj się na wieczór poezji lub do galerii obrazów.


Tekst na Twojej stronie powinien być prosty i zwięzły. Konkretna odpowiedź na pytanie lub informacja, której szuka Twój potencjalny klient, przyniesie Ci więcej korzyści niż rozbudowane epitety i porównania.


9. POWIELANIE TREŚCI


Nie odkrywaj na nowo Ameryki. Zadbaj o to, aby zamieszczane przez Ciebie treści były unikalne i wnosiły coś nowego na rynku. Jest mnóstwo narzędzi, które zainspirują Cię do tworzenia ciekawych i wartościowych tekstów. Korzystając z nich, możesz znaleźć gotowe pomysły na tytuły i zawartość Twojej strony lub firmowego bloga.10. BRAK WEZWANIA DO DZIAŁANIA


Pisząc teksty na stronę internetową, pamiętaj o tym dlaczego to robisz, pamiętaj o Twoim celu. Proś swoich czytelników o wykonanie konkretnego działania. Jeśli chcesz, aby zostawili komentarz lub udostępnili Twój post dalej, napisz o tym wprost.


Jeśli Twoim celem jest uzyskanie kontaktu do klienta, stwórz odpowiedni przycisk i formularz, a następnie poproś go o zostawienie swojego adresu e-mail lub telefonu.11. SENTYMENT TO CHOROBA


Wbij to sobie do głowy i nie wahaj się nanosić poprawek w swoim tekście. Pierwszą czynność, jaką powinieneś wykonać po zakończeniu pisania, to przeczytać wszystko jeszcze raz. Nie bój się usuwać zbędnych słów, zdań czy nawet całych akapitów. Tutaj nie ma miejsca na sentymenty. Tylko fakt i konkret są w cenie.12. BRAK FORMATOWANIA TEKSTU


Nie od dziś wiadomo, że konsumujemy oczami. Czy miło wspominasz czasy szkolnych podręczników, gdzie do przeczytania były całe bloki zwartego, jednolitego tekstu i trzeba było wychwycić najważniejsze informacje?


Nie serwuj więc takich katuszy swoim odbiorcom. Zadbaj o to, aby Twój tekst już na pierwszy rzut oka zachęcał do czytania. Wzorem do naśladowania jest tutaj Paweł Tkaczyk. Wystarczy, że otworzysz jego książkę lub zobaczysz pierwszy lepszy wpis na blogu, a od razu zrozumiesz, w czym rzecz.


Krótkie akapity (4 - 5 linijek), wcięcia, punktory, wyróżnienia i podkreślenia, to coś, z czym powinieneś się zaprzyjaźnić, jeśli chcesz, aby czytelnik nie uciekał na sam widok Twojego tekstu.


Do czytania zniechęcić też może zbyt szeroka kolumna - oczy szybko się męczą, gdy musza pokonywać zbyt długą drogę od lewej do prawej. Podobny skutek może przynieść zbyt mała czcionka (polecam 12 - 14 pkt) i nieodpowiednie tło. Ludzkie oko najlepiej toleruje ciemne litery na jasnym kolorze i czcionkę bezszeryfową.jak formatowac tekst
Podoba Ci się ta infografika? Podaj dalej. :)


Podsumowując, wystarczy uniknąć kilku podstawowych błędów, aby skuteczność Twojego tekstu była wyższa. Oczywiście nie są to wszystkie powszechnie popełniane błędy, ale jeśli się rozejrzysz, na te właśnie trafisz najczęściej.


Nikt nie jest nieomylny, dlatego swoje teksty na stronę internetową warto sprawdzać kilkakrotnie, redagować je i odpowiednio formatować. Czasami trzeba trochę pokombinować, ale dla ostatecznego efektu na pewno warto.


Pisząc tekst sprzedażowy, skup się na konkretnych korzyściach dla klienta, a nie na tym, jak wspaniałą masz firmę. W tym aspekcie minimalizm na pewno się opłaci.


Jeśli powyższy tekst ma dla Ciebie jakąś wartość i pomoże Ci w lepszym formułowaniu myśli, skuteczniejszym docieraniu do potencjalnych klientów poprzez pisanie lepszych tekstów, śmiało udostępnij go znajomym. Pamiętaj tylko podać źródło. ;)


Mimo wszystko wolisz powierzyć treści na swojej stronie internetowej osobie, która ma większe doświadczenie w pisaniu i optymalizacji pod SEO? Napisz do mnie, a pomogę Ci w stworzeniu tekstu, który zainteresuje Twoich odbiorców i odpowie na ich potrzeby.Comments


bottom of page